Saatlik 20 Dolara Google Kürtçe Servisinde Çalışmak

02/11/2018 0 Yazar: Azad Penaber

 

Kürtçe Konuşabilenlere İnternet Üzerinden Saatlik 20 Dolara İş Fırsatı

Google’un lokalizasyon yani, yazılım geliştirme sürecinde, içeriklerin (kitaplar, filmler, web sayfaları, uygulamalar), süreçlerin, ürünlerin ve özellikle de bilgisayar yazılımlarının (Software) belirli bir coğrafyaya ya da etnik topluluğa özgü pazar ya da coğrafi bölgede (ülke, bölge ya da etnik gruplar) geçerli yerel dilsel ve kültürel özelliklere uyarlama işlerini yapan bir lokalizasyon, yazılım şirketi olan Lion Bridge Kürtçe dil çevirisi için 2 Bin Kürtçe bilen (bölgesel veya şive de olabilir) çalışana ihtiyaç duyduğunu duyurdu. Lion Bridge, merkezi Massachusetts’de bulunan, 26 ülkede ofisi olan (Türkiye de yok), Nokia, Google gibi dev şirketlere lokalizasyon ve çeviri başta olmak üzere bir çok konuda destek veren dev firma.

Kürtçe dil çevirisi denildiğine bakıp “Ben akademik düzeyde Kürtçe bilmiyorum ki” diyecekseniz elbette fakat bu düşündüğünüz gibi bir resmi çeviri sistemi değil. Şirketin, aslında olması gereken orijinal resmi Kürtçe dil yerine, şive / bölge Kürtçe’sini tercih etmesinin sebebi ise Dünyanın her yerinde Kürtlerin kendi bölgelerinin kullandığı dili, geliştirdiği uygulama ve ürünlere entegre ederek Kürtlere daha fazla hizmet sunmak ve daha fazla Kürt müşteri sağlamayı hedefliyor.

Örneğin; Hakkari’li bir çevirmenin sisteme yaptığı çeviriler sayesinde bi şirketin hizmet verdiği bir şirketin uygulamasını kullanan bir başka Hakkari’li akademik Kürtçe’ye karşın çok zorluk çekmeden sistemin rahatlıkla kullanabilecek. Tabi bunu bir kişinin çevirisine dayanarak yapmıyorlar yıllardır bünyesinde bulunun binlerce Kürtçe bilen üyesi var ve ihityaç duydukça bu üyelerine mail atarak ücret karşılığında destek alıyorlar.

Önemli:  Sadece Türkiye ve Ermenistan vatandaşı olanların başvuruları kabul ediliyor

 

(Başvuru formu linkini yazının sonunda size vereceğim, fakat red edilmemek için dikkatle okuyun)

 

Ücret Ne Kadar Ve Nasıl Katılabilirim?

Sisteme kaydolduktan sonra şirket size mail ile dönüş yapacak ve kabul edilip edilmediğine dair bilgi verecektir. Şayet başvurunuz kabul edilmez ise bunun nedenini ve ne yapmanız gerektiğini size yazacağı mail ile bilgilendirecektir. Başvurunuzu sorunsuz bir şekilde doldurmak ve kabul ettirmek için aşağıdaki açıklamaları dikkatle okuyun

 

  • Başvuru formunda size sorulan sorulara ve istenilen bilgileri eksiksiz girmeniz gerekiyor özellikle ödemenin yapılacağı Banka Hesap Bilgileri.
  • Şirket Iphone ve Ipad kullanıcılarının başvurularını kabul etmiyor. Cihazı Android olan bir yakınınızın veya arkadaşınızın cihaz bilgilerini yazabilirsiniz
  • Şirketin, mail aracılığı ile size gönderdiği Kürtçe kelimeleri indireceğiniz bir uygulama ile sessiz bir ortamda okuyup kaydedeceksiniz yani seslendirip sisteme yükleyeceksiniz ve işe başlamış olacaksınız
  • Şirket size 1 saatte seslendirebileceğiniz kadar kelime gönderiyor ve eğer çalışmanızı beğenirlerse daha sık çeviri için size iş gönderebilirler. Bu yüzden yapacağınız kayıtları kesinlikle sessiz bir ortamda yapmalısınız aksi takdirde red edileceksiniz.
  • Formu doldururken telefon numaranızı ülke kodu ile birlikte yazın örnek; (+90544…)

ÖDEME ALMAK İÇİN

Banka hesap bilgilerinizi doldururken, ödeme dolar üzerinden yapılacağı için Dolar hesabınız olması gerekiyor. Dolar hesabını Mobil Bankacılık uygulamasından, bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak veya şubeden yapabilirsiniz. Bu işlem ücretsizdir.

Türkiye’de Paypall sistemi olmadığı için ödemeleri sorunsuz almak için “Direct Bank Transfer via XendPay” seçeneğini seçeceksiniz

Seçeneği tıklayınca çıkan yazı İngilizce olacaktır çevirisini aşağıya yazıyorum. Siz formu doldururken yazdığım bilgileri silip yerine bilgilerinizi gireceksiniz.

Bank Account Holders’ First Name: Ödeme alacağınız banka hesabındaki adınız

Bank Account Holders’ Last Name: Ödeme alacağınız banka hesabındaki soyadınız

Bank Account Holders’ Residential Address: Banka hesabınızdaki ev / ikamet adresiniz

Bank Account Number: Banka hesap numaranız

Bank Name: Banka adınız

Bank Address: Hesabınızı açtığınız banka şubesinin adresi (Bunu da Google dan aratıp veya banak müşteri hizmetlerinden öğrenebilirsiniz.

SWIFT BIC Code: Hesabınızı açtığınız bankanın uluslararası para transfer kodu (Bunu da Google dan aratıp veya banak müşteri hizmetlerinden öğrenebilirsiniz.

IBAN Number: Banka IBAN numaranız

 

Form tamamıyla Kürtçedir ve en son “Şîroveyên din (heke hebin)” (Eğer varsa başka eklemek istediğiniz bir şey) bölümüne talebinize dair birkaç cümle Kürtçe başvuru ile ilgili bir şeyler yazabilirsiniz.

 

Örnek: Silav ez zimanê Kurdî/Kurmancî zanım dixwezim tevlî xebatên we bibim.

 

> Formu doldurmak için buraya <

> Takıldığınız yerleri Facebook grubuna yazarak bilgi alabilirsiniz <

Azad Penaber  / www.azadpenaber.com