Netflix’te Kürtçe Dizi/Film Olabilir!

24/12/2019 2 Yazar: Azad Penaber

Netflix’te Kürtçe Dizi/Film Olabilir!

Bildiğiniz üzere Netflix dünya genelinde kullanılan en popüler İnternet televizyon şirketi ve ücretli üyelik ile kullanılabiliyor. Bu sebeple zaman zaman müşterilerin talep ve istekleri doğrultusunda da içerik üretebiliyor.

Netflix ticari amaçlı bir şirket olduğundan bu şekilde yoğun bir talebe karşı sessiz kalamaz. Kürtçe film için Netflix kullanıcıları bu konuda ciddi bir duyarlılık gösterirse olumlu cevap alınabilir.

Kürt Oyunculara ve Edebiyata Katkısı

Bu sebeple Kürt oyuncu ve tiyatroculara da kendi dillerinde oyunculuk yapma alanı açılmış olur. Bunun yanısıra Kürt edebiyatında filme uyarlanabilen binlerce roman, destan ve öykü de tozlu raflardan gün yüzüne çıkmış olacak, yeni romancıları ve öyküleri teşvik etmiş olacaktır.

Kullanıcılar ciddi bir tavır alıp taleplerinde diretir, olumsuz cevap alması durumunda gerekirse boykot ederek Netflix’in Kürtçe içerik yapmasını sağlayabilir.

Netflix’in Türkiye Abone Sayısı

2019 Kasım ayı itibariyle Netflix’in Türkiye abone sayısı 2 Milyon civarında olduğu açıklandı. Türkiye’deki Kürt nüfusuna oranla yüzdelik hesaplama yaptığınız da dahi yarım milyona yakın Kürt kullanıcısı olduğu tahmin edilebilir. Bu istatistik sadece Türkiye üzerinden yapılmış bir tahmin. Dünya genelinde kullanıcıya sahip Netflix’in sadece Avrupa ve Türkiye’deki Kürt kullanıcı sayısı 2 Milyona yakın olacaktır. Para vererek aldığınız bir hizmette seçenek yapma ve isteklerinizi belirtme hakkınız vardır. Bu sebeple bu böyle bir talepte bulunmanız gayet haklı ve yerinde olacaktır.

Nasıl Kürtçe İçerik İsteyebilirsiniz?

Netflix kullanıcıları, uygulamaya giriş yaptıktan sonra, sağ alt köşeden “Daha fazla” bölümüne tıklayın, açılan sayfada “Yardım” bölümünü göreceksiniz, buradan şöyle bir ekran sizi karşılayacak;

Görsel: 1

Buradan öncelikle “Ara” bölümünden ücretsiz arayıp görüşeceğiniz müşteri temsilcilerine direkt şu şekilde talebinizi iletebilirsiniz;

Binlerce Kürtçe konuşan üyelerinizden biri olarak, Kürtçe dilinde film dizi projesi talep ediyorum

Müşteri hizmetleri size bu şekilde talepte bulunmayacağınızı söyleyecektir, siz yine de yetkili kişilere isteğinizi iletmelerini talep edeceksiniz.

Daha sonra aynı sayfa üzerinden kırmızı kutu içerisinde belirtildiği şekilde yazılı olarak talepte bulunabilirsiniz

Görsel: 2

Son olarak bu mesajı

@NetflixTurkiye @NetflixDE hesaplarını etiketleyerek ” #NetflixKürtçe ” başlığı ile düşüncelerinizi yazarak paylaşıp gündem oluşturabilir kampanyaya katılım sağlayabilirsiniz.

  • azad penaber