Kürtçe’nin Dijital Sözlük Wikipedia’da 9. Sırada Olması…

15/08/2019 0 Yazar: Azad Penaber

Kürtçe’nin Dijital sözlük Wikipedia verilerinde 9. dil olması doğru mu?

 

Dün Wikipedia’yı kaynak göstererek “Kürtçe Dünyanın En Fazla Kelimeye Sahip 9 Dili Oldu” başlıklı bir yazı yazmıştım. Kısa sürede bir çok haber sitesi ve sosyal medya kullanıcısı yazıyı paylaşınca bu duruma şaşıran, “hayır öyle bir şey olamaz, mümkün değil, daha zengin diller var, onlar neden daha alt sırada” gibi açıklamalar yapan aşırı rahatsız arkadaşlar sizi buraya alalım…

 

Mesele tam olarak şu;

Dünyanın en büyük dijital kütüphanesi olan Wikipedia’ya bağlı bir kuruluş olan yine Dünyanın en büyük dijital sözlüğü olan Wiktionary de olan bir veri bu. Bu dijital sözlüğe, bir dile ait bütün kelimeleri ekleyebilir ve önerebilirsiniz. Wikipedia da bu kelimeleri değerlendirir.

 

Tabi şimdi, Kürtler rastgele bu siteye veri yükleyerek kendilerini 9. sıraya taşımış diyenler olacaktır ama öyle değil. Bu siteye herkes gelişigüzel rastgele ekleme yapamıyor, engelleniyorlar.

 

Diyelim ki gerçekte Kürtçe Kürtçe 9. sırada olmayabilir. Açıklamada da belirtildiği gibi “Dijital sözlükte” yani bu siteye girilen veriler bunlar kaynakta gördüğünüz gibi veriler 9. sırada olduğunu kanıtlıyor da zaten. Ortada yanlış ve yalan bir bilgi yok. Anlamak istemeyenlerin hazımsızlığı ve okuduğunu anlamakta güçlük çekenlerin sorunu var.

 

Yani siz Kürt gençleri terörizm, bölücülük taş ve molotof atma ile suçlamakla meşgul iken onlar harıl harıl çalışıp dünyanın en büyük sözlüğüne bu başarıyı kayda geçirmiș.

Küçümsediğiniz, hor gördüğünüz, dalga geçtiğiniz o “Gundi’ler ve Keko’lar” sizi yine yanılttı.

– Azad Penaber