Helin Öncü: AĞIRLAŞTIRILMIȘ MÜEBBET

11/07/2019 0 Yazar: Azad Penaber

Helin Öncü…

Onunla ilk istanbul’da ailesiyle birlikte davet ettiği bir kahvaltıda tanışmıştık. Samimi sohbeti ve sıcak kanlılığıyla aklımda yer etmiş, sonraki zamanlarda da bir kaç defa görüştüğümüz neşe dolu çok değerli bir arkadaş, ama herşeyden cesur ve çok güçlü bir kadın.

Helin, Cizre’de bodrumlarda katledilen onlarca insan arasında sağ kalan tek kişiydi…

Vuruldu, yaralı olarak bodrumda bekletildi, bilinçli bir şekilde ambulansın girişine izin verilmedi ve açık bir şekilde ölmesi beklenildi.

Haber ajanslara düştükten sonra sosyal medyanın da etkisiyle kamuoyunda toplumsal bir tepki oluştu, AİHM bodrumda katledilen onlarca insanın ölümüne şahitlik eden Helin Öncü için Acil Tedbir Kararı aldı ve helin öncü ancak bu karardan sonra hastaneye kaldırıldı.

Ağır yaralıydı solunum cihazları ile günlerce yoğun bakımda kaldı, yaşam mücadelesini kazandı ve gördüğü katliama tanıklık etti…

Verdiği ifadelerde, yaralı şekilde beklerken bir polisin kendisine “bu kadar şeyden sonra buradan elini kolunu sallayarak çıkıp hayatına devam edeceğini mi sanıyorsun” demiş.

Öyle de oldu…

İki gün önce öğrendim, ağırlaştırılmıș müebbet hapis ile cezalandırılmıș karşı karşıya kaldığı bu zulüm kararı sonrası Yunanistan’a kaçmak Edirne’de bindiği gemide gözaltını alınıp tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Hayatının baharında gencecik bir kadın

AĞIRLAȘTIRILMIȘ MÜEBBET…
Yani devlet diyor ki;
Seni öldürmek istersem mutlaka öldürürüm Ama olurda öldüremezsem de yaşatmam…
AĞIRLAŞTIRILMIȘ MÜEBBET…

Üzgün… Fakat daha çok öfkeliyim!..

– Azad Penaber / 11.07. 2019