DERSİM’DE PATLAMA: İKİ YÜZLÜ SAHTE DUYARLILIK!

16/07/2019 0 Yazar: Azad Penaber

DERSİM’DE PATLAMA: İKİ YÜZLÜ SAHTE DUYARLILIK

Dersim’deki patlamanın sonucu kadar nedeni de önemli elbette. Yaşamını yitiren iki çocuk var. Sonuç ne olursa olsun savaş her zaman kötüdür.

Lakin çocuk ölümleri üzerinden yapılan ajitasyonu siyasi saldırı silahı olarak kullanılması ve bunun üzerinden sistemin mevcut antidemokratik yönetimini görmezden gelip sistemin karşısında olan bir güce yönelmek daha kötü ve daha çirkindir!

Mesela çocuk ölümlerine karşı bir tepki verecekseniz Mardin’li Uğur ve Karadenizli Eren içinde aynı tepkiyi vereceksiniz ki samimiyetiniz görülsün.

Ama öyle mi oluyor? Tabiki hayır!

PKK’nin açtığı ateş sonucu yaşamının yitirildiği iddia edilen “çocuk” Karadenizli Eren’nin fotoğrafları yüzlerce bilboardlarda tv ekranlarında boy boy gösterilip siyasi ajitasyon ve propaganda malzemesi haline getirilirken

TSK’nın attığı havan mermisi sonucu öldürülen Kürt “çocuk” Ceylan Önkol’un adı hiç konuşulmuyor bile

Neden?
Çünkü TSK’ nın öldürdüğü Kürt çocuk üzerinden sistem yanlısı sağ propaganda yapılamaz!

PKK’nin, savaş stratejisi gereği araziye kurduğu bombanın talihsiz bir şekilde patlaması sonucu (ki sivil halkın yaşam alanına konulan bu patlayıcılar başlı başına büyük bir yanlış) yaşamını yitiren iki çocuk ile

Yine TSK’nın bir savaş stratejisi olan havan mermisi atışı sonucu yaşamını yitiren Ceylan Önkol arasında nasıl bir karşılaştırma yapabilirsiniz?

TSK’nın açtığı ateş sonucu ölen çocuğun anası,
PKK’nin açtığı ateş sonucu ölen çocuğun anasından daha mı az ağlıyor?

Yada TSK’nın mermisiyle ölen çocuğun canı, PKK’nin mermisiyle ölen çocuktan daha az acıyorda mı, birini günlerce konuşup, diğerinin üstünü kapatıyor adını bile anmıyorsunuz?

Savaş karşıtlığı, sivil halkın ve özellikle çocukların ölümüne dair duyarlı tepkiler gösterirken, “acaba şu sözü söylersem öteki taraf, şu sözü söylersem beriki taraf rahatsız olur mu” kaygısı taşımadan yapmak lazım.

“Bir çocuk ölümü üzerinden karşı olduğum ideolojiye / güce, nasıl anti propaganda geliştiririm” yaklaşımı ile değil!

Ayaz ve Nupelda çocuklar için malesef hiç bir şey diyemiyorum. Ne söylersem söyliyim ambulans önünde dizlerinin üzerine yıkılan o anne babanın çaresizliğini telaffuz edecek ilme ve güce sahip değilim…

Savaşın her türlüsü kötüdür!
Hiç bir gerekçe bir çocuğun ölümünü meşru kılacak kadar haklı olamaz…

Kazanılmıș hiçbir savaş ve zafer, bir çocuğun yüzündeki tebessümden daha kıymetli değildir!

  • Azad Penaber / 16.07.2019